poniedziałek, 13 listopada 2017

wybrane akwarele


==========================Wystawa w Zamku Kazimierzowskim...”Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany ma w swoim dorobku ogromną ilość prac malarskich. Inspiracją dla jego twórczości jest natura, autor syntetyzuje i interpretuje rzeczywistość przekształcając ją w harmonijne, wysmakowane kolorystycznie kompozycje. Z reguły są to niewielkich rozmiarów prace przedstawiające kwiaty, martwe natury i pejzaże malowane z widoczną swobodą, szerokim gestem i świeżością postrzegania tych tradycyjnych tematów. Maluje akwarelami, olejami i akrylami, rysuje, lawuje i łączy ze sobą różne techniki. Wiele obrazów zaskakuje lapidarnością i odwagą potraktowania tematu, który staje się już tylko pretekstem do własnej interpretacji oraz przekazu subiektywnych emocji, odczuć, nastrojów. Takie są na przykład krajobrazy zimowe utkane z impresjonistyczną pasją, czy wysmakowane kolorystycznie martwe natury. Prace Henryka Lasko są bardzo dekoracyjne, uspokajają, wyciszają, skłaniają do zatrzymania się i kontemplacji, ale przede wszystkim emanuje z nich autentyczna radość tworzenia. Ponieważ w pracach tych toczą się głównie gry kolorystyczne, zachęcam do odwiedzenia galerii internetowej www.lasko.webd.pl.
- art. plastyk Elżbieta Cieszyńska – „Henryk Lasko -   impresje malarskie”, Nasz Przemyśl, wrzesień 2009, nr 9 (60) s.27

…„Niewielu jest malarzy, którzy tak potrafią zaczarować atmosferę obrazu, w dodatku czyniąc to kolorem i nim właśnie budując formę. Ta stara jak świat zasada pozwala Henrykowi Lasko budować za pomocą barw nastrojowe martwe natury złożone zawsze z prostych kompozycji. Wysmakowane zestawy kolorów przenoszą nas w świat kompozycji ułożonych z kwiatów, owoców rozświetlonych słońcem, do popołudniowych sennych chwil wypełnionych spokojem podkreślonym przez umiejętne zestawy tonacji barwnych.
     Kolory, kolorystyka i koloryzm! – to tchnienie naturalnego piękna, które uchwycił malarz i zamienił na swoich obrazach w obszerną, gustownie dobraną paletę barw – „ogród kolorów”. Można rozkoszować się nimi poprzez obcowanie z obrazami Henryka Lasko. Zarówno pejzaże jak i martwe natury przeniosą nas w krainę piękna, którą z pasją pielęgnuje ogrodnik pięknych kolorów, mieszając farby na palecie z zapałem, oprócz oleju lnianego, terpentyny lub wody.”
- dr Grażyna Stojak, historyk sztuki


Ulubione techniki rysunkowe i malarskie: Od ponad czterdziestu lat największą moją pasją jest akwarela. Studiując dzieła klasyków tej techniki, wciąż eksperymentuję poszukując nowych środków wyrazu. W technice akwareli zazwyczaj używam kolorów podstawowych. Najczęściej maluję techniką „alla prima” trzymając kilka pędzli w garści. Wcześniej  szkicuję miękkim ołówkiem w plenerze, aby następnie na podstawie czarno białego rysunku stworzyć akwarelę w pracowni. Posiłkuję się również własnoręcznie wykonanymi fotografiami,  wybierając najlepsze ujęcia. Pracuję szybko, pod wpływem rytmu muzyki jazzowej. Korzystam z literatury fachowej i tutoriali w Internecie. Moim ulubionym podręcznikiem jest „Nauka malowania akwarelą” Krzysztofa Ludwina, PWN, Warszawa 2011.
Staram się, żeby moje obrazy były barwnymi poematami, których najważniejszym bohaterem jest światło i kolor. Czasami udaje mi się  oddawać przezroczystość powietrza, grę światła i cienia oraz zmienne refleksy barwne. Tematami moich prac jest przede wszystkim krajobraz miejski. Powracam często do tych samych motywów. Jednak za każdym razem  je przetwarzam, poszukując nowych malarskich ujęć. Moje akwarele sprawiają  wrażenie niedokończonych szkiców. W celu stworzenia poczucia głębi często stosuję perspektywę malarską, w której wraz z oddalającymi się planami kolory ciepłe ustępują miejsca zimnym. Rzadko maluję akwarele w plenerze, jednak zawsze podczas moich wędrówek towarzyszy mi szkicownik lub karton. Notuję wrażenia, a przede wszystkim bogactwa efektów świetlnych, które później transformuję w akwarelach tworzonych w pracowni. Istotny dla mnie jest również format obrazu. Ostatnio namalowałem cykl dużych akwarel na odpowiednio zagruntowanych płótnach 80 x 80 cm.  Akwarele te utrwaliłem werniksem damarowym końcowym. Doświadczenia zdobyte w pracy z akwarelą wykorzystuję do tworzenia obrazów olejnych i akrylowych, uzyskując efekty techniki wodnej. Staram się być uważnym obserwatorem, którego fascynuje miasto we wszystkich jego odsłonach. W moich akwarelach często pokazuję typowe przemyskie kadry znane każdemu turyście, ale obrazy te są tak przetworzone, że są zapisem mojego spojrzenia na Przemyśl. Często powracam do tematu okien, bram i balkonów, kawiarnianych parasoli, majestatycznych latarni. Stosuję duże zbliżenia i nietypowe kadry

Fragmenty wywiadu Łukasza Szymańskiego z Henrykiem Lasko "Henryk Lasko - nauczyciel, informatyk, grafik, malarz", Podkarpackie Maki nr 3, sierpień 2016 r.

lewa strona dyptyku

prawa strona dyptyku
Henryk Lasko (ur. 1951) ukończył Politechnikę Rzeszowską o specjalizacji pedagogicznej i informatycznej. Malarz, rysownik, grafik, ilustrator, fotograf i aranżer wystaw artystycznych. Ulubionymi jego technikami są akwarela i monotypia. Swoje impresje malarskie  prezentował na ponad 60. wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawiał m.in. w: Nowym Jorku (Galeria A.R 71, India Street, Brooklyn), Brekowie, Sninie, Sárospatak, Żarach, Nowej Dębie, Majdanie Królewskim, Rzeszowie (BWA i WDK), Strzyżowie, Krośnie, Krasiczynie i Przemyślu. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. Za osiągnięcia w pracy twórczej i pedagogicznej uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Edukacji Narodowej, nagrodą Prezydenta Miasta Przemyśla i nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania. Jest dwukrotnym laureatem Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, w wielu instytucjach i  kolekcjach prywatnych. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz międzynarodowej grupy twórczej Złota Linia. Posiada galerię na stronie lasko.webd.pl  gdzie na bieżąco umieszcza reprodukcje swoich prac malarskich i graficznych.

(Informacja z folderu wystawy indywidualnej w Zamku Kazimierzowskim, 2021)   

Od 13 czerwca do 13 lipca 2021 r. w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zostały wystawione moje akwarele z cyklu "Przemyśl - miastem Mariana Strońskiego". Zapraszam do obejrzenia 🙂
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz